
Včera jsem šla kolem Berounky, z Radotína do Černošic, a pak mě napadlo jít úplně po břehu a kouknout jestli něco nenajdu. Teda břeh Vltavy je něco jako zverimex zdarma. Támhle se válelo vymletý zakroucený dřevo, támhle kůra, odřezky co vypadaly jako schůdky atd.
Normálně sháním větve v lesíku za barákem a trvá než najdu nějakou slušnou. Teď jsem zase měla problém se rozhodnout co vzít a co nechat ležet. Byla jsem pár km od auta, s tím že táta mi vzal jeden krásnej klacek a já nesla kůry a naplavenou větev.
Všechny věci co najdete ležet v přírodě je dobré očistit.

To je taky důvod proč se snažím dávat do klece dřevo a přírodní materiály spíš než plasty. Přijde mi, že to na ně jako na zvířátka působí líp, než když jsou v celo umělém prostředí. Aspoň nějaký vzrůšo z těch cizích pachů a občasnýho mravence kterej vyběhne z skulinky :D .
Tuhle prohlou kůru jsem jenom zevnitř oloupala a z vrchu okartáčovala na sucho. Konce jsem pilkou seřízla, protože byli ušpiněné a roztřepené. Voalá máme super skrýš.
Dohromady jsem do klece nainstalovala 4 větší klacky a dvě kůry.
Instalace větví
Dřív jsem větev opírala o klec ve svislejší poloze a těšila se že po ní potkánci budou šplhat. Jenže to se nikdy nestalo. Pak jsem pochopila základní věc. Potkani moc nemusí nestabilní, nakloněné a klouzavé plochy. Chodily z pater do pater radši po mřížích klece nebo skákaly.
Tak jsem tyto větve umístila mezi patry tak, aby byli vodorovně jenom lehce nakloněné. Vyplatilo se protože holky po nich běhají, skáčou z jedné na druhou a je super je přitom pozorovat.
Větve seřezávam tak, aby se dali opřít o mříže, pak konce omotám pevně drátkem a přidělám k mřížím.
Svisleji do klece dávejte jenom nehladké povrchy, které se nekynklají když po nich lezou. Např. kůra, žebříčky, dobře uchycené schůdky z ruliček atd.
Lana jsou super, ale taky ve vodorovné pozici a napnuté. Je dobré je zkombinovat s větvemi.
![]() |
detail |
![]() |
Spodek klece |
Žádné komentáře:
Okomentovat